Tai trečiasis mūsų straipsnis apie automatines laistymo sistemas. Prisimenate, kalbėjome apie automatinių požeminių laistymo sistemų (toliau – APLS) privalumus, ir įtaisus (purkštuvus, laistymo linijas), kurie jas sudaro. Jog susikurtumėte bendrą įspūdį, kaip veikia šios sistemos, papasakosiu jums ir apie „nematomą“ APLS pusęvamzdžius ir jiems skirtus sujungimus, filtrus, elektros vožtuvus, programatorius, lietaus, dirvos drėgnumo nustatymo daviklius, drenažinius vožtuvus, elektros siurblius ir hidroforus, jei jų reikia.

Kokia gi laistymo sistema be vandens. Jog jis pasiektų mūsų gėlynus ir daržus, būtini vamzdžiai. Laistymo sistemos vamzdžiai yra išvedžiojami po žeme ir yra skirti vandentiekiui. Dažniausiai jie būna plastmasiniai. Nors dabar už lango daugiau nei 25 laipsniai karščio ir apie žiemą niekas nenori galvoti, bet žinokite, kad jums bus reikalingi ir drenažiniai vožtuvai, kurie, šalčiams artėjant, pašalina iš vamzdynų vandenį.

Visi POP-UP purkštuvai turi sumontuotus vidinius filtrus, tad jei laistymui naudojate vandenį iš vandentiekio, montuoti papildomo filtro nereikia. Vis dėlto, aš rekomenduočiau papildomai įsigyti grubaus valymo filtrą, nes, kaip sakoma, „sviestu košės nepagadinsi“ arba „atsarga gėdos nedaro“.

Sviestas košės negadina arba kodėl reikia papildomų filtrų

Atkreipiu dėmesį, kad laistymo sistemoje naudojant mikropurkštuvus, laistymo linijas, arba labirintinius laistytuvus, be filtro (min.120 Mesh.) neapsieisite. Jeigu toks filtras nebus sumontuotas, laistymo sistema gali greitai užsikimšti. O štai, jei vandenį laistymui imsite iš upės, ežero, atviros talpos, arba šulinio,  laistymo sistemoje reikėtų būtinai įmontuoti smėlio filtrą.

Kokį vaidmenį APLS atlieka programatorius? Kaip netrukus pamatysite, tai labai patogus ir naudingas prietaisas. Gal rankinis laistymo sistemos valdymas ir pigesnis, bet ar tikrai verta taupyti savo patogumo sąskaita?

Programatorius

Programatorius

Pabandykime įsivaizduoti tipinę situaciją: Jūs turite 10 arų laistomo ploto. Dažniausiai, tokiu atveju laistymo sistema dalinama į 3-4 sekcijas. Kiekviena ši sekcija turi skirtingą laistymo trukmę. Pavyzdžiui, pirmoji sekcija turi būti laistoma 20, antroji – 30, trečioji – 50 ir ketvirtoji – 10 minučių. Jei kažkurią iš sekcijų laistysite per trumpai – netrukus pamatysite pasekmes. Jei laistysite ilgiau nei reikia, gali nutikti taip, kad prasidės  dirvos erozija (esant „sunkiam“ gruntui ir didesniam teritorijos nuolydžiui) arba paprasčiausiai papildysite gruntinių vandenų atsargas (tai būdinga „lengvesnėms“ dirvoms).

Taigi, jūs bemaž dvi valandas tam tikrais laiko tarpais turėtumėte eiti laukan užsukti ir atsukti čiaupų. Be to, kaip jau minėjome, veją rekomenduojama laistyti ankstų rytą arba vėlų vakarą. Na, o jei jūs išvykote pailsėti, pavyzdžiui prie jūros.

Prie jūros

Prie jūros. Nuotrauka A. Kairio

Kas tuomet atsuks ir užsuks čiaupus? Draugai ir kaimynai tikriausiai irgi bus išvykę atostogauti, tad išgelbėti šiose situacijoje galėtų tik programatorius.

Programatoriaus dėka laistymo sistemą galima padalinti net į 24 sekcijas, paleisti kiekvieną sekciją iki 16 kartų per parą, reguliuoti kiekvienos sekcijos darbo laiką vienos programos ribose. Beje, šių programų gali būti net keturios, taip pat yra galimybė rankiniu būdu paleisti visą programą, ar kiekvieną sekciją atskirai. Be to, galima reguliuoti vienos sekcijos darbo laiką nuo 6 sekundžių iki 600 minučių. Labai patogu tai, jog įrašyta automatinė programa bus išsaugota programatoriaus atmintyje.

Jūs taip pat galite užprogramuoti ciklinį, tai yra mėnesio ar savaitės laikotarpiui skirtą laistymo sistemos darbą, prijungti siurblį, arba centrinį elektrinį vožtuvą. Elektriniai vožtuvai yra programatoriaus pagalbininkai – be jų laistymo sistema neveiktų automatiniu režimu. Taigi, jūsų atostogos prie ežero ar pajūryje  gali užsitęsti net mėnesį!

Laistymo sistema, kaip televizorius, gali būti valdoma ir distancinio valdymo pultu. Įsivaizduokite, gulite hamake ir junginėjate pultelį. Patogu, ar ne?

Hamakas

Laistykite gulėdami hamake.

Laistymo sistemos dalinti į atskiras sekcijas nereikia, jeigu jūsų laistomas plotas apsiriboja balkone augančioms gėlėmis, nedidele oranžerija ar šiltnamiu. Tokiu atveju, laistymo sistemoje geriausiai naudoti vienasekcijinį programatorių su įmontuotu vožtuvu.

Norite sutaupyti? Naudokite lietaus ir grunto drėgmės daviklius. Lietaus daviklis sustabdo arba neleidžia dirbti laistymo sistemai lietaus metu arba lietui nesenai praėjus.

Dirvožemio drėgmės davikliai

Dirvožemio drėgmės davikliai

Dirvožemio drėgnumo jutiklis matuoja dirvožemio drėgnumą ir, jeigu jis yra didesnis už nustatytus parametrus, laistymo sistema neįsijungia. Didžiausio efektyvumo ir taupumo pasieksite naudodami ir vieną ir kitą daviklį kartu.

Taupyklė

Taupykite su gera nuotaika. Nuotrauka iš LŽ archyvo.

Tiek šį kartą apie automatines požemines laistymo sistemas ir gerą nuotaiką taupant. Tapkite mūsų draugais, prisijungdami prie Facebook profilio. Čia rasite dar daugiau naujienų ir būdų, kaip sutaupyti vandenį ir ne tik laistant!

Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>