Šiame straipsnyje apžvelgsime įvairią laistymo įrangą, skirtą žalių plotų laistymo optimizavimui ir, kaip rezultatas, vandens ir energijos, skirtos laistymui, ekonomijai.

Slėgio reguliatorius

skirtas slėgio redukcijai. Yra keletas sprendimų, kaip galima panaudoti šį prietaisą:

vandens_slegio_reguliatorius

Vandens slėgio reguliatorius

1. Įmontuotas į purkštuvo korpusą slėgio reguliatorius išlygina slėgį kiekvienam purkštuvui. Tai užtikrina vienodą vandens debitą ir pašalina laistymo netolygumus, atsirandančius nuo slėgio praradimo ilguose laistymo linijų atšakose. Todėl purkštuvus su įmontuotais slėgio reguliatoriais rekomenduojama naudoti visose laistymo sistemose, kur yra ilgos atšakos. Toks metodas tinka laistymo sistemoms, kur vandens debitas neviršija 10 m3/val.

vandens_slegio_reguliatorius_su_elektromagnetiniu_voztuvu

Vandens slėgio reguliatorius su elektromagnetiniu vožtuvu

2. Didelėms sistemoms, kur atstumai tarp vandens šaltinio ir atskirų sekcijų yra pakankamai dideli, virš 100 metrų ir daugiau, o vandens debitas yra didesnis už 10 m3/val. rekomenduojamas slėgio reguliatorius, montuojamas su elektromagnetiniu vožtuvu. Tokie slėgio reguliatoriai leidžia reguliuoti slėgį nuo 0 iki 10 bar. Šio prietaiso naudojimas yra patikimas ir ekonomiškai  naudingas, nes montuojant laistymo sistemą sutaupoma labai daug laiko.

 

 

Purkštukai, purkštuvų antgaliai

Purkštukai laistymui

Purkštukai laistymui

skirti tolygiam vandens išpurškimui. Laistymo intensyvumas priklauso nuo purkštuko modifikacijos, todėl labai svarbu jį taisyklingai parinkti. Paskutiniais metais labai išpopuliarėjo rotoriniai purkštukai, pavyzdžiui MP Rotator (Hunter), Rotary (K-Rain) ir kiti. Šie purkštukai pasižymi mažu intensyvumu. Tai leidžia naudoti purkštukus kaip normaliomis, taip ir sudėtingomis, su nuokalnėmis, reljefo sąlygomis. Be to, mažas intensyvumas pašalina dirvožemio erozijos pavojus, o labai geras tolygumas užtikrina kokybišką laistymą.

Stabdymo vožtuvas

Stabdymo vožtuvas

Stabdymo vožtuvas

pasibaigus laistymui uždaro purkštuvą ir neleidžia vandeniui varvėti.
Ypač aktualus didelėms sistemoms arba sistemoms veikiančioms nelygiame landšafte. Varvantis vanduo yra prarandamas, maža to, aplink varvančių purkštuvų susidaro balos, kas yra blogai augantiems tose vietose augalams.

Lietaus daviklis

Lietaus daviklis

Lietaus daviklis

prijungiamas prie laistymo sistemos valdiklio. Jo funkcija yra sustabdyti arba neleisti laistymo sistemai dirbti lietaus metu arba lietui nesenai praėjus. Lietaus daviklis yra reguliuojamas – jam galima nustatyti kritulių kiekį, prie kurio jis suveiks. Tai leidžia optimaliai parinkti norimą normą atsižvelgiant į dirvožemį, augalų kultūrą, sklypo išdėstymą. Lietaus daviklis gali būti prijungtas per kabelį arba gali būti bevielis.

 

Vėjo ir temperatūros daviklis

Vėjo ir temperatūros daviklis

Vėjo ir temperatūros daviklis

prijungiamas prie laistymo sistemos valdiklio. Jis reaguoja į vėjo stiprumą ir/arba žemą lauko temperatūrą. Jeigu vėjo ar lauko temperatūros lygis arba stiprumas neatitinka nustatytų parametrų laistymo sistema arba automatiškai išsijungia, arba tiesiog neįsijungia.

Dirvožemio drėgnumo jutiklis

Dirvožemio drėgnumo jutiklis

Dirvožemio drėgnumo jutiklis

prijungiamas prie laistymo sistemos valdiklio. Yra nemažai gamintojų, kurie gamina dirvožemio drėgmės jutiklius, veikiančius skirtingu principu. Tačiau visi šie prietaisai daro vieną darbą – matuoja dirvožemio drėgnumą ir, jeigu jis yra didesnis už nustatytus rėmus laistymo sistema neįsijungs. Labai efektyvu naudoti dirvožemio drėgmės jutiklį kartu su lietaus davikliu. Dar geresnis rezultatas gaunamas, kai kiekviena atskira laistymo sistemos sekcija turi savo dirvožemio drėgmės daviklį. Taip yra užtikrinamas pats ekonomiškiausias ir efektyviausias laistymas.

Meteorologinės mini stotelės

Meteorologinės mini stotelės

Meteorologinės mini stotelės

skirtos svarbiausių meteorologinių parametrų, tokių kaip: temperatūra, vėjo greitis, saulės spinduliuotė, kritulių kiekis, stebėjimui, rezultatų analizei ir informacijos pateikimui. Jos naudojamos dideliuose municipaliniuose, sportiniuose ir privačiuose objektuose. Jos prijungiamos prie PC kompiuterio naudojant specialią programinę įrangą.
Tinkamai sureguliuotos ir gerai aptarnaujamos meteorologinės stotelės pateiks reikalingą informaciją ir rekomendacijas taisyklingam ir ekonomiškam laistymui.

Aukščiau pateikti laistymo sistemų įrangos pavyzdžiai toli gražu nėra pilnas sąrašas prietaisų, skirtų vandens taupymui ir laistymo efektyvumo didinimui. Galima būtų dar labai daug jų išvardinti. Be to, progresas šioje srityje nesustoja ir kiekvienais metais rinkoje atsiranda vis daugiau laistymo sistemų prietaisų, skirtų laistymo optimizavimui.

Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>