Surinkdami ir panaudodami lietaus vandenį savo poreikiams, mes galime ne tik sutaupyti, sumažindami išlaidas, bet ir padėti apsaugoti aplinką. Požeminių ir antžeminių lietaus surinkimo rezervuarų instaliacija  – tai ekonomiška ir ekologiška investicija. Vartodami lietaus vandenį mes vartojame mažiau geriamojo vandens, tokiu būdu sumažiname ir nuotekų kiekį.

lietaus vandens talpos

vandens_talpos

Kiek geriamojo vandens sunaudojame?

Statistiškai kiekvienas žmogus per parą sunaudoja apie 150 litrų vandens. Vanduo, skirtas gėrimui, maisto ruošimui, maudymuisi bei indų plovimui turi būti aukštos kokybės, tačiau jis net nesudaro pusės sunaudojamo vandens kiekio. Todėl kitą dalį galima pakeisti lietaus vandeniu.

vandens_talpos

lietaus_vandens_rezervuarai

Lietaus vanduo yra minkštas, todėl puikiai tinka skalbimo mašinoms. Naudojant šį vandenį, galima beveik per pusę sumažinti skalbimo miltelių kiekį, nes minkštame vandenyje skalbimo milteliai geriau putoja. Taip pat išvengiama kalkių nuosėdų skalbimo mašinose. Plaudami lietaus vandeniu automobilius, grindis bei naudodami šį vandenį tualete taip pat išvengiame kalkių.  Be to, lietaus vanduo žymiai geriau tinka augalams sode ir namuose, nes skatina geresnį augimą.

laistymas_lietaus_vandeniu

laistymas_lietaus_vandeniu

Kiek vandens galima sutaupyti?

Sutaupyto vandens kiekis priklauso nuo rezervuaro dydžio ir vandens kiekio sunaudojamo namų ūkyje. Pavyzdžiui, keturių asmenų šeima, sistemingai naudojanti lietaus vandenį, per metus gali jo sunaudoti nuo 50 iki 150 m3. Apie 80-90% vandens sunaudojamo skalbimo mašinose, tualetuose, grindų, automobilių plovimui, augalų laistymui galima pakeisti lietaus vandeniu. Kitą dalį ilgesnės sausros metu sudaro geriamasis vanduo.

Lietaus vandenio surinkimo būdas

Paprasčiausias būdas rinkti lietaus vandenį, yra betarpiškas rezervuaro sujungimas su lietvamzdžiais. Nefiltruotą lietaus vandenį galima naudoti sodo laistymui, tvarkymuisi ar automobilio plovimui. Priklausant nuo reikmių ir oro sąlygų vožtuvo dėka galima lietaus vandenį rinkti į rezervuarą arba leisti į kanalizaciją. Daugiau komforto suteikia  paprastos elektrinės pompos įmontavimas. Jeigu planuojama lietaus vandenį naudoti platesnėms reikmės, patartina apie tai pagalvoti statant namą. Tokiu atveju namo viduje reikia sumontuoti papildomų įrengimų, kad lietaus vanduo jokiu būdu nesusimaišytų su geriamuoju. Specializuoti rezervuarai vandeniui patalpinami po žemės paviršiumi. Tiems kas mėgsta komfortą, galima įrengti specialius programatorius, kurie kontroliuotų vandens kiekį rezervuaruose. Jeigu lietaus vandenio trūksta, jis papildomas geriamuoju vandeniu, o jeigu perteklius, tai jis nukreipimas į nuotekų vamzdį.
Rezervuarai lietaus vandeniui rinkti, gali būti įrengiami ir žemės paviršiuje. Jie pagaminti iš labai patvaraus ir neparmatomo polietileno, kuris saugo vandenį nuo šilumos ir šviesos. Tai užkerta kelią dumblių dauginimuisi. Tačiau patogiau vandens rezervuarus patalpinti po žeme. Yra specialūs patvaresni rezervuarai, skirti užkasti po privažiavimu į garažą. Tai ypač patogu tiems, kas jau turi įsteigtą sodą. Požeminiai vandens rezervuarai yra nuo 1000 iki 9000 litrų tūrio. Be to, juos galima tarpusavy jungti, kad gauti reikalingą tūrį. Antžeminiai rezervuarai yra nuo 300 ir daugiau litrų tūrio, gali būti įvairių formų ir spalvų, galima juos priderinti prie pastato fasado.

laistymas_lietaus_vandeniu

laistymas_lietaus_vandeniu

Kiek tai kainuoja?

Įrengimas, suteikiantis galimybę naudoti lietaus vandenį ir namie, ir sode kainuoja apie 10 000 Lt ir jis atsiperka maždaug po 10-15 metų, atsižvelgiant į įvairias eksploatavimo ir saugojimo išlaidas. Jeigu lietaus surinkimo sistema naudojama tik laistymui, kaip dažniausiai būna, tai tokia sistema kainuotų nuo 2000 Lt ir atsipirktų po 2-5 metų. Pasiskaičiuokite patys >>>

laistymas_lietaus_vandeniu

laistymas_lietaus_vandeniu

Tačiau negalima visko vertinti pinigais. Augalai, gaunantys vandenį iš lietaus surinkimo rezervuaro būtinai atsidėkos savo grožiu, kurio negalima nusipirkti už jokius pinigus.

Kaip atrodo ir veikia požeminis lietaus vandens rezervuaras:

Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>